Kody kreskowe są najbardziej ekonomicznym i najszybszym sposobem optymalizacji czasu pracy i eliminacji popełnianych błędów. Służą one do automatycznej identyfikacji materiałów, wyrobów, towarów, półfabrykatów, różnego rodzaju dokumentów i środków trwałych. W dzisiejszych czasach samodzielnie możemy odczytać kod kreskowy bez profesjonalnego sprzętu, wystarczy nam do tego telefon komórkowy.

Użytkownicy smartfonów mogą wykorzystać w tym celu oprogramowanie dedykowane dla systemu Android. Poprzez sklep Google Play można zainstalować darmowy program do skanowania, stworzony w oparciu o licencję open source - Barcode Scanner. Dzięki temu rozwiązaniu można odczytywać zarówno kody 1D jak i 2D, co oznacza, że przy pomocy telefonu jesteśmy w stanie zeskanować zarówno tradycyjne, paskowe kody kreskowe jak i coraz bardziej popularne kody QR, które często możemy znaleźć na różnego rodzaju produktach, dokumentach firmowych, a nawet reklamach skierowanych do szerokiego grona konsumentów. Skaner kodów kreskowych umieszczony w telefonie komórkowym, pozwoli odczytać zawartość kodu, który nie posiada HRT (Human Readable Text). Kiedy aplikacja zostanie zainstalowana należy wybrać z systemu Android czytnik kodów kreskowych i uruchomić go.

Skanowanie kodu przy pomocy aplikacji mobilnej jest niebywale proste - wystarczy skierować obiektyw aparatu na kod i poczekać, aż skaner przeprowadzi procedurę dekodowania. Po przejściu tego procesu na ekranie pojawi się informacja z treścią, jaka została umieszczona w kodzie. Ta operacja pozwoli na przesłanie zawartości kodu kreskowego za pomocą wiadomości tekstowej mailowo lub telefonicznie. Dzięki niej będzie można także wyszukać treści w przeglądarce, jeśli tylko w kodzie QR zawarty został adres internetowy.

Zdekodowany kod kreskowy trafi także automatycznie ze skanera do schowka systemu Android, skąd łatwo będzie można go wkleić w dowolnej aplikacji. Poniżej można znaleźć zrzuty ekranu, które ułatwią przejście przez procedurę odczytu kodów kreskowych. HDF Polska w swojej ofercie posiada możliwość przygotowania specjalnego oprogramowania na zamówienie, które spełni oczekiwania wszystkich przedsiębiorstw zainteresowanych profesjonalnymi rozwiązaniami wykorzystującymi technologię automatycznej identyfikacji dla systemu operacyjnego Android. Rozwiązanie zostanie dopasowane bezpośrednio do modelu prowadzonej przez firmy działalności biznesowej, a jego stworzenie poprzedzone zostanie szeregiem konsultacji.

Przykładem takiego zastosowania mogą być zindywidualizowane aplikacje oparte o technologie Zebra Multiplatform SDK, które pozwalają na odczyt kodów kreskowych przy użyciu urządzeń mobilnych i sterowanie drukarkami etykiet poprzez łączność Wi-Fi. Rozwiązania tworzone przez specjalistów firmy HDF na zamówienie mogą stanowić odrębną aplikację lub zostać zintegrowane z funkcjonującymi już w przedsiębiorstwie oprogramowaniami stworzonymi dla produkcji czy magazynu. Klienci korzystający z usług HDF Polska mogą liczyć również na profesjonalną poradę w zakresie doboru odpowiednich tabletów przemysłowych renomowanych producentów (m. in. Arbor, Motorola, Toughshield).

Są one znane z dużej wydajności sprzętowej, która pozwala na efektywną obsługę dedykowanych oprogramowań (na przykład systemu magazynowego lub rozwiązań optymalizujących procesy produkcyjne). Wszystkie działają także w oparciu o system Android, a ich solidna konstrukcja pozwala na korzystanie z nich w nawet najbardziej wymagających środowiskach pracy (wszystkie urządzenia spełniają różne normy ochronne i charakteryzują się odpornością IP54, IP68 itp.).